AWD vs 4WD: Jaka jest różnica i który wybrać?

Dawniej, gdy potrzebny był pojazd, w którym wszystkie cztery koła są napędzane, można było wybierać tylko spośród pełnowymiarowych SUV-ów i ciężarówek z napędem na cztery koła. Obecnie coraz więcej pojazdów jest sprzedawanych z napędem na wszystkie koła, co daje więcej możliwości. Jaka jest jednak różnica między AWD a 4WD i która opcja jest odpowiednia dla Ciebie?

Chociaż różnice technologiczne między tymi dwoma systemami mogą powodować pewne zamieszanie, nie jest trudno je zrozumieć, jeśli wiesz, z czym masz do czynienia. Przyjrzymy się bliżej każdemu z systemów, aby zobaczyć, jak działają i ocenić, który z nich będzie najlepszy w Twojej sytuacji.

Spis treści pokaż Co to jest napęd na wszystkie koła? Zalety AWD Wady AWD Co to jest napęd na cztery koła? zalety 4WD Wady 4WD AWD czy 4WD: który z nich jest najlepszy?

Co to jest napęd na wszystkie koła?

Samochód z napędem na wszystkie koła przekazuje moc zarówno na przednie, jak i na tylne koła. Jednak sposób, w jaki się to odbywa, może być różny. Na przykład, system napędu na wszystkie koła w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu będzie napędzał cztery koła w sposób ciągły. Drugi typ układu jest znany jako układ napędu na wszystkie koła w niepełnym wymiarze czasu. Ten automatyczny system włącza napęd na cztery koła tylko wtedy, gdy jest potrzebny, np. w sytuacjach wymagających małej przyczepności. W pozostałych sytuacjach pojazd porusza się na dwóch kołach, aby oszczędzać paliwo.

W większości przypadków do obsługi każdego z tych układów nie jest wymagana żadna ingerencja ze strony kierowcy. Mogą istnieć modele, które można wybrać w celu zmiany zakresu kontroli, ale sam system działa automatycznie.

W systemie AWD w pełnym wymiarze czasu obie osie są napędzane jednocześnie w sposób ciągły. Podczas jazdy po suchej nawierzchni można zauważyć lepsze właściwości jezdne, ale układ ten najlepiej sprawdza się na śliskiej nawierzchni. Podczas jazdy po błocie, śniegu lub lodzie dodatkowa trakcja zapewnia jeszcze lepsze prowadzenie.

Z drugiej strony, układ AWD w niepełnym wymiarze czasu przekazuje moment obrotowy tylko do dwóch kół napędowych. Mogą to być koła tylne lub przednie, w zależności od tego, czym się jedzie. Pozostałe dwa koła włączają się dopiero wtedy, gdy tracimy przyczepność i potrzebna jest większa kontrola nad pojazdem.

Zalety AWD

1. Automatyczny

Niezależnie od tego, czy prowadzisz samochód z pełnym czy częściowym napędem AWD, nie będziesz musiał dokonywać żadnych wyborów. Układ automatycznie dostosowuje się do sytuacji.

Moc jest przekazywana na wszystkie cztery koła lub na dwa, które są potrzebne. W śliskich warunkach możesz polegać na czterech kołach, które pomogą Ci uzyskać większą kontrolę nad pojazdem.

2. Zapewnia doskonałą trakcję

Dzięki pełnemu napędowi AWD wszystkie cztery koła stale dostarczają mocy niezbędnej do radzenia sobie z różnymi warunkami drogowymi. Moc ta zapewnia trakcję, której potrzebujesz w każdej sytuacji.

W przypadku napędu AWD w niepełnym wymiarze czasu pracy, cztery koła mogą nie pracować w sposób ciągły. Jednak gdy tylko trakcja zostanie utracona, pozostałe dwa koła zaczną działać, aby zapewnić większą stabilność.

3. Mnóstwo opcji wyposażenia pojazdu

Układ AWD można znaleźć w wielu typach pojazdów. O ile napęd na cztery koła jest zwykle zarezerwowany dla kilku samochodów typu SUV i ciężarówek, to w przypadku napędu na wszystkie koła jest inaczej.

W rzeczywistości wiele najpopularniejszych samochodów typu SUV jest obecnie wyposażonych w napęd AWD. Co więcej, ten zaawansowany system jest dostępny także w samochodach osobowych różnej wielkości.

Wady AWD

1. Nie nadaje się do jazdy terenowej

Napęd na wszystkie koła sprawdza się, gdy warunki stają się śliskie. Możesz na nim polegać w czasie deszczu i śniegu, a także podczas lekkiego off-roadu.

Mimo to nie jest to typ pojazdu, który jest używany do poważnych wypraw off-roadowych. Jeśli wolisz wyjechać z miasta i pojeździć po szlakach, będziesz potrzebował napędu na cztery koła.

2. Koszty są wysokie

Układ AWD jest zaawansowany technologicznie. W porównaniu z pojazdami z napędem na przednie lub tylne koła, wyposażenie samochodu w napęd na wszystkie koła wiąże się z większymi wydatkami.

Ponadto, gdy napęd na wszystkie koła jest włączony, zmniejszy się nieco zużycie paliwa, co spowoduje, że wydasz więcej pieniędzy na stacji benzynowej. Mimo to, większość systemów napędu na wszystkie koła jest nieco tańsza niż porównywalny pojazd z napędem na cztery koła.

Co to jest napęd na cztery koła?

Pojazd z napędem na cztery koła to tradycyjny sposób napędzania wszystkich czterech kół jednocześnie. Jest to podstawowa cecha dużych samochodów typu SUV i pickupów. Kiedy myślisz o samochodzie, który wyrusza w teren, aby zmierzyć się z wodą, błotem i piaskiem, masz na myśli niezawodny model z napędem na cztery koła.

Układ napędu na cztery koła obejmuje szereg mechanizmów różnicowych umieszczonych z przodu, z tyłu lub pośrodku pojazdu, połączonych ze sprzęgłami i skrzyniami przekładniowymi, które przekazują moment obrotowy na koła. W przypadku zaawansowanych systemów rozłączanie i ponowne włączanie układu odbywa się za pomocą prostych pokręteł lub przycisków, ale starsze systemy są nadal sterowane za pomocą dźwigni umieszczonej w podłodze.

Wiele układów 4WD ma możliwość wyboru zakresu niskiego i wysokiego. Ustawienie niskie zapewnia większą przyczepność w terenie, natomiast ustawienie wysokie zapewnia lepszą kontrolę na śliskiej nawierzchni.

Pełnookresowy napęd na cztery koła działa tak samo jak porównywalny napęd AWD. Wszystkie cztery koła stale otrzymują moc. Przy niepełnym napędzie na cztery koła dwa koła są napędzane w sposób ciągły. Zazwyczaj są to koła tylne. Po włączeniu napędu na cztery koła zapewniona jest większa przyczepność, co jest przydatne podczas jazdy terenowej lub na śliskiej nawierzchni.

Zalety napędu 4WD

1. Przeznaczony do jazdy terenowej

System napędu na cztery koła został zaprojektowany z myślą o off-roaderach. Chociaż obecnie można go znaleźć w modelach luksusowych, u podstaw systemu leży wytrzymała i sprawna konstrukcja.

Jeśli lubisz podróżować samochodem po wodzie lub wspinać się po skałach, układ napędu na cztery koła nie zawiedzie Cię. Ponadto, można uzyskać doskonałą siłę uciągu przy ciężkich zadaniach.

2. Wyrafinowane wyposażenie

Napęd na cztery koła jest tradycyjną konfiguracją stosowaną od dziesięcioleci. To nie jest nowa technologia. Dlatego możesz liczyć na to, że wyposażenie będzie w pełni dopracowane.

W dzisiejszych czasach pojazdy z napędem na cztery koła mogą być łączone z wytrzymałymi układami zawieszenia i wyposażeniem. W ten sposób uzyskuje się solidny system, który sprawdzi się w każdym trudnym zadaniu.

Wady napędu 4WD

1. Sztywna jazda

Zaawansowana konfiguracja napędu na cztery koła będzie miała ulepszone zawieszenie. Te dodatkowe amortyzatory, rozpórki i inne części zawieszenia mają za zadanie radzić sobie z terenem, po którym się poruszasz.

Jednak wszystkie te zmodernizowane części zawieszenia mogą sprawić, że jazda będzie sztywniejsza niż ta, do której jesteś przyzwyczajony. Jeśli nie miałeś okazji przejechać się ciężarówką z napędem na 4 koła, możesz spodziewać się niewielkiej różnicy w prowadzeniu.

2. Dodatkowe koszty

Z wielu tych samych powodów, co w przypadku pojazdów z napędem AWD, możesz oczekiwać, że zapłacisz więcej za samochód z napędem 4WD. Części są bardziej zaawansowane i trwalsze, co zwiększa początkowy koszt zakupu SUV-a lub ciężarówki.

Ponadto napęd na 4 koła powoduje, że zużycie paliwa jest jedne z najgorszych. Spodziewaj się, że będziesz spędzać więcej czasu na tankowaniu samochodu z napędem na cztery koła.

AWD czy 4WD: Który z nich jest najlepszy?

Aby określić, czy potrzebujesz napędu na cztery koła czy AWD, przyjrzyj się bliżej sposobowi, w jaki korzystasz z samochodu. Ze względu na duży wybór modeli z napędem AWD, jest to często bardziej popularna opcja. Można znaleźć wiele samochodów osobowych, SUV-ów i ciężarówek z napędem na wszystkie koła.

Takie pojazdy zapewniają trakcję niezbędną do jazdy po śliskich drogach. Napędu AWD można używać nawet do lekkiego off-roadu. Ponadto, aby osiągnąć swoje cele, trzeba zrezygnować z niższej jakości jazdy.

Z drugiej strony, jeśli planujesz spędzać czas w terenie, potrzebujesz napędu 4WD. Tak, zrezygnujesz z oszczędności paliwa i jakości jazdy, ale jeśli mieszkasz na odludziu, zależy Ci na niezawodności, jaką oferuje ten system. Zazwyczaj uzyskuje się również większy prześwit, co ułatwia przedostanie się przez gęsty śnieg lub duże skały.

O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Zajmujemy się również organizacją wycieczek jednodniowych z Warszawy - zobacz więcej: Jasna Gora - One day tour from Warsaw

Kontakt

kontakt@disegno-studio.pl

Galeria