Jak uzyskać najkorzystniejszą ofertę leasingu samochodu (6 wskazówek)

Leasing samochodowy to świat, który na pierwszy rzut oka wydaje się prosty, ale pod spodem czai się wiele potencjalnych pułapek. Uzyskanie najlepszej możliwej oferty leasingu samochodu przypomina czasem chodzenie po linie, dlatego przygotowaliśmy dzisiejszy blog.

Przedstawiamy w nim nasze najlepsze wskazówki, jak przejść po linie i uzyskać najlepszą możliwą ofertę.

Spis treści pokaż 1. Poznaj język 2. Uwzględnij w budżecie dodatkowe opłaty Kompleksowe ubezpieczenie Ubezpieczenie brakujące Dodatkowe zużycie 3. Rozejrzyj się 4. Negocjuj 5. Dokładnie zapoznaj się z warunkami leasingu i opcjami 6. Nie pozwól, aby pojazdowi stała się krzywda Trzymaj się budżetu i planów, ale nigdy nie wybieraj pierwszej opcji

1. Znaj język

Jednym ze sposobów, w jaki ludzie gubią się na drodze do znalezienia dobrej oferty leasingowej, jest niezrozumienie kluczowej terminologii, którą muszą znać. Nie wiedzą, co to jest wartość rezydualna leasingu samochodu, opłata za wynajem, opłata za usunięcie pojazdu i inne.

Oto szybki kurs podstawowych pojęć związanych z leasingiem samochodowym, bez których nie można się obejść:

 • Uzgodniona cena sprzedaży - całkowita wartość uzgodniona przez Ciebie i dealera za dany pojazd. Od tej wartości początkowej zależy ostateczny podział rat leasingowych.
 • Wartość rezydualna - kwota, jaką wart jest samochód w leasingu, jeśli i kiedy zwrócisz go do dealera.
 • Amortyzacja - spadek wartości samochodu w miarę upływu czasu.
 • Opłata leasingowa - główny miesięczny koszt leasingu pojazdu, zwykle doliczany do kwoty amortyzacji i stanowiący część miesięcznej raty.
 • Skapitalizowany koszt - wartość samochodu plus inne usługi lub opłaty wymienione w umowie.
 • Ubezpieczenie brakujące - to specjalne ubezpieczenie pokrywa różnicę między kwotą, którą nadal jesteś winien za samochód, a aktualną wartością rezydualną w przypadku, gdy samochód zostanie skradziony lub uszkodzony w sposób uniemożliwiający naprawę.
 • Opłata za usunięcie pojazdu- po zwrocie pojazdu dealer przygotuje go do przechowywania, a następnie sprzeda jako samochód używany. Wiąże się to z pewnymi kosztami, a Ty prawdopodobnie zostaniesz obciążony opłatą.
 • Opcja wykup u - jednym z możliwych rezultatów leasingu jest możliwość wykupienia samochodu na własność poprzez spłatę pozostałej części ceny. Wysokość pozostałej kwoty zależy od ceny, którą wstępnie ustaliłeś z dealerem.

2. Uwzględnij w budżecie dodatkowe opłaty

Gra w leasing to gra z dodatkowymi opłatami. W ten sposób dealerzy i firmy finansowe zarabiają pieniądze. Im więcej można dopisać do umowy leasingowej, tym więcej zarabiają.

Niektóre z tych dodatków są Ci potrzebne, ale inne mogą Ci się nie przydać, więc poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad tymi opłatami. Niektóre opłaty, które prawdopodobnie będziesz musiał ponieść, to (ale nie tylko)

Kompleksowe ubezpieczenie

Być może wcześniej kupowałeś tylko ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które chroni Cię przed szkodami wyrządzonymi przez osoby trzecie.

W przypadku leasingu może być jednak wymagane wykupienie kompleksowego ubezpieczenia, które może się nazywać "ubezpieczeniem od kolizji". Ubezpieczenie to obejmuje samochód na wypadek większej liczby zdarzeń, w tym pożaru, kradzieży lub działania siły wyższej.

Ubezpieczenie luki

Jak wspomniano powyżej, możesz być zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia od braków. Niezależnie od tego, uważamy, że jest to dobry pomysł, ponieważ w mało prawdopodobnym przypadku, gdy samochód zostanie spisany na straty, różnica w wartości pomiędzy zamortyzowaną kwotą a kwotą pozostałą do zapłaty w leasingu zostanie pokryta, co oznacza brak dodatkowych kosztów.

Dodatkowe zużycie

Czy masz dużą rodzinę, która będzie regularnie jeździć z Tobą samochodem? A może zwierzęta domowe? Czy dużo jeździsz samochodem? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca, istnieje większe prawdopodobieństwo, że samochód w leasingu ulegnie pewnemu zużyciu, które w normalnych warunkach skutkowałoby podjęciem środków karnych przy zwrocie pojazdu.

Możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie od zużycia, które pomoże Ci zabezpieczyć się przed dodatkowym zużyciem, które Twoim zdaniem może nastąpić. Jest to tania płatność z góry, która potencjalnie może zaoszczędzić wielu kłopotów w późniejszym czasie.

3. Rozejrzyj się

Leasing samochodów jest obecnie bardzo konkurencyjny. Warunki rynkowe sprzyjają leasingobiorcy, z niezliczonymi dealerami i innymi firmami starającymi się, abyś zapisał się na leasing nowego samochodu.

Nie spiesz się, aby poznać opcje online i offline. Odwiedź dealerów i sprawdź, co mają w ofercie. Nie ma potrzeby, aby czuć się naciskanym przez jednego dostawcę, bez względu na to, jak dobra wydaje się oferta. Zawsze pozostaną oni cierpliwi, jeśli uznają, że istnieje szansa, że klient zgodzi się później.

4. Negocjuj

Ta wskazówka jest tak naprawdę rozwinięciem wskazówki 3. Gdy już znajdziesz sprzedawcę lub pojazd, który zdecydowanie Ci się podoba, powinieneś spróbować jeszcze bardziej zoptymalizować warunki na swoją korzyść. Istnieją trzy ważne kwestie, w których możesz negocjować.

 • Uzgodniona cena sprzedaży - Jak wspomniano powyżej, uzgodniona cena sprzedaży jest punktem wyjścia, od którego będą dokonywane inne obliczenia dotyczące miesięcznych opłat leasingowych. Jest to pierwszy punkt, który należy zdecydowanie negocjować, aby jak najbardziej obniżyć cenę.
 • Roczny przebieg - Jest to jeden z obszarów, w którym dealerzy zarabiają na leasingobiorcach. Ponieważ wiele osób, zwłaszcza początkujący leasingobiorcy, nie doceniają swojego rocznego przebiegu, mogą w końcu zostać obciążeni opłatą za milę za wszystko, co przekracza uzgodniony roczny limit. Firmy leasingowe będą próbowały obniżyć stawkę, ale zawsze należy negocjować większą liczbę kilometrów przy stawce, na którą można sobie pozwolić.
 • Stopa procentowa - stanowi istotną część miesięcznej płatności. Obniżenie stopy procentowej w jak największym stopniu pomoże uzyskać lepszą ofertę. Poprawa własnej oceny kredytowej daje większe możliwości negocjacyjne w tej kwestii.

5. Dokładne zapoznanie się z warunkami i opcjami leasingu

Jednym ze sposobów, w jaki umowa leasingowa może pójść na południe, jest sytuacja, w której leasingobiorcy nie zrozumieli jej warunków. Wielu z nich zostaje zaskoczonych przez warunki dotyczące wcześniejszego zakończenia leasingu, przeniesienia go na kogoś innego, rodzaju zużycia, limitów kilometrów itp.

Jest absolutnie konieczne, abyś przed podpisaniem umowy wiedział, jak będzie przebiegał każdy etap leasingu.

Musisz wiedzieć:

 • Jakie koszty zużycia są pokrywane i czym zostaniesz obciążony po zwrocie samochodu
 • możliwości i koszty zwrotu, wykupu lub wymiany pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej
 • Dokładne warunki i potencjalne koszty wcześniejszego zakończenia leasingu oraz możliwość przeniesienia leasingu na innego leasingobiorcę, jeśli zajdzie taka potrzeba
 • Czy przy zwrocie pojazdu trzeba będzie uiścić opłatę likwidacyjną?
 • ile wyniesie opłata za milę w przypadku przekroczenia limitu kilometrów
 • Czy stawka obejmuje ubezpieczenie od wypadków i/lub inne pokrycie, którego możesz potrzebować

6. Nie pozwól, aby pojazdowi stała się krzywda

Ostatnim sposobem na zapewnienie sobie najlepszej oferty leasingu samochodu jest prowadzenie go i dbanie o niego tak, jakby był czyimś samochodem. Prawda jest taka, że samochód w leasingu jest własnością kogoś innego - dealera lub firmy finansującej. Tak też należy go traktować.

Nie należy podejmować żadnych ryzykownych zachowań związanych z samochodem, takich jak niebezpieczne wyprzedzanie innych pojazdów z dużą prędkością lub ściganie się z innymi kierowcami. Należy również unikać dokonywania jakichkolwiek modyfikacji w samochodzie, nawet tych pozornie kosmetycznych lub odwracalnych. Dokonanie takich zmian zawsze oznacza ryzyko naruszenia części integralności samochodu.

Trzymaj się budżetu i planów, ale nigdy nie decyduj się na pierwszą opcję

Podsumowując, aby uzyskać najlepszą możliwą ofertę leasingu samochodu, trzeba samemu włożyć w to pracę. Potrzebne są badania, cierpliwość, uważne czytanie warunków i postanowień oraz umiejętność krytycznego porównywania różnych ofert. Na początku wydaje się to dużo pracy, ale będziesz zadowolony, że to zrobiłeś, gdy w końcu dostaniesz lepsze warunki leasingu niż ktokolwiek inny, kogo znasz.

Nie spiesz się, analizuj oferty i trzymaj się budżetu lub planu, który sobie założyłeś. W przypadku leasingu zawsze istnieje możliwość dostosowania się do zmian, ponieważ umowy leasingowe kończą się i przygotowywane są nowe, a te nadchodzą znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnego zakupu samochodu. Leasing może być dobrym sposobem na jazdę samochodami, które w innym przypadku byłyby poza Twoim zasięgiem budżetowym, ale wymaga ostrożnego nawigowania, właściwego planowania i wchodzenia w każdą umowę z szeroko otwartymi oczami.

O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Zajmujemy się również organizacją wycieczek jednodniowych z Warszawy - zobacz więcej: Jasna Gora - One day tour from Warsaw

Kontakt

kontakt@disegno-studio.pl

Galeria