Jak zresetować kontrolkę Check Engine (5 prostych metod)

Nasze samochody są zaprojektowane w bardzo skomplikowany sposób. Posiadają wiele systemów elektronicznych, a jednym z nich jest pokładowy system diagnostyczny (OBD).

Niektóre z możliwych usterek w samochodzie można wykryć za pomocą różnych nieodpowiednich dźwięków lub znaków fizycznych. Jednak niektóre usterki, które nie są łatwe do wykrycia, ale występują w samochodzie, są sygnalizowane przez kontrolkę "check engine " w samochodzie.

W tym artykule omówimy, jak zresetować kontrolkę check engine.

Spis treści pokaż Jak zresetować kontrolkę check engine 1. Użyj skanera OBD2 2. Technika odłączania akumulatora 3. Włączanie i wyłączanie zapłonu 4. Pozwól, aby sam się wyłączył 5. Wyciągnij bezpiecznik i włóż go z powrotem Jeśli lampka kontrolna silnika powraca Czy można zresetować kontrolkę check engine bez odłączania akumulatora? Jak zresetować lampkę kontrolną silnika bez skanera? Po jakim czasie następuje zresetowanie lampki kontrolnej silnika? Czy kontrolka check engine gaśnie samoczynnie?

Jak zresetować kontrolkę check engine?

Najprostszym sposobem na zresetowanie kontrolki check engine jest użycie skanera OBD2. Jeśli jednak nie masz takiego skanera, często możesz to zrobić bez niego.
Oto kilka różnych sposobów na zresetowanie kontrolki check engine:

Całkowity czas: 5 minut

1. Użyj skanera OBD2

Jeśli masz dostępny skaner OBD2, możesz zresetować kontrolkę Check Engine Light w ciągu kilku sekund. Aby go zdobyć, możesz sprawdzić nasz inny artykuł o najlepszych skanerach OBD2 do kupienia.
Gdy zapali się kontrolka silnika kontrolnego, podłącz skaner do złącza OBD znajdującego się pod częścią kierownicy większości modeli samochodów. Następnie włącz zapłon samochodu do pozycji ON. Po nawiązaniu połączenia między komputerem a samochodem należy nacisnąć przycisk "read" na skanerze, aby wyszukać wszystkie zapisane kody usterek.
Po zakończeniu skanowania należy zanotować wszystkie kody usterek zdiagnozowane przez skaner, a następnie zdekodować te problemy, korzystając z instrukcji obsługi danej marki i modelu. Po zdekodowaniu kodu problem zostanie wykryty. Rozwiąż ten problem; jeśli dana część wymaga wymiany, wymień ją, a jeśli wymaga kalibracji, przeprowadź kalibrację.
Po wykonaniu tych czynności usuń błąd ze skanera, naciskając przycisk "Kasuj/wyczyść". Po rozwiązaniu problemu zaleca się wyłączenie zapłonu, a następnie ponowne jego włączenie, sprawdzenie, czy lampka kontrolna silnika nie zapaliła się ponownie, i ponowne sprawdzenie za pomocą skanera, czy ponownie występuje ten sam błąd, czy nie.


2. Technika odłączania akumulatora

Najlepszym sposobem na zresetowanie kontrolki check engine bez użycia narzędzia skanującego jest odłączenie na 30-60 sekund zacisku akumulatora. Spowoduje to zresetowanie jednostki sterującej pracą silnika w wielu modelach samochodów.

Najpierw należy odłączyć ujemny zacisk akumulatora samochodowego. Następnie spróbuj odprowadzić energię elektryczną obecną w kondensatorze samochodu, naciskając klakson przez około 20-30 sekund lub włączając światła. Gdy prąd zostanie odłączony, pozostaw samochód na 10-15 minut. Po tym krótkim czasie ponownie podłącz zaciski akumulatora, upewnij się, że są dobrze dokręcone, aby uniknąć ewentualnego iskrzenia, a następnie włącz samochód.

Jeśli po ponownym uruchomieniu samochodu zapali się ta sama lampka kontrolna, oznacza to, że w samochodzie występuje jakiś poważny problem lub samochód i tak zapisuje kody. W takim przypadku zaleca się sprawdzenie kodów za pomocą skanera, ponieważ w niektórych modelach samochodów nie można zresetować kodów po odłączeniu zasilania.

3. Włączanie i wyłączanie zapłonu

Jedną z metod twardego resetowania bez odłączania akumulatorów jest także włączanie i wyłączanie zapłonu. Włóż kluczyki do stacyjki i kolejno włączaj i wyłączaj zapłon, po sekundzie w każdym kroku.
Po wykonaniu tych czynności sprawdź, czy lampka kontrolna silnika nadal świeci, czy nie. Jeśli lampka kontrolna jest wyłączona, można przystąpić do pracy, ale jeśli nadal się świeci, należy przygotować się do odczytu kodów za pomocą skanera.

4. Pozwól jej zgasnąć

Innym sposobem na zresetowanie kontrolki check engine jest odczekanie, aż sama zgaśnie. Jest to prosta metoda; wystarczy poczekać i kontynuować jazdę samochodem przez około trzy dni. Komputery samochodowe pracują w cyklu ciągłym i odświeżają swój aktualny stan.
Pamiętaj, że przed zastosowaniem tej techniki musisz się upewnić, że problem zniknął.
Na przykład, jeśli ECU wykryje problem z czujnikiem tlenu, który może wystąpić z powodu drobnej usterki, to problem może zostać rozwiązany automatycznie, ponieważ ECU zaktualizuje stan czujnika po usunięciu usterki, wyłączając kontrolkę check engine. Jeśli jednak lampka kontrolna nadal świeci się po trzech dniach, należy zastosować powyższe metody samodzielnie lub udać się z samochodem do mechanika. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Czy kontrolka check engine zresetuje się sama?

5. Wyciągnięcie bezpiecznika i włożenie go z powrotem

Jednym z możliwych sposobów na zgaśnięcie kontrolki check engine jest wyjęcie bezpiecznika jednostki sterującej silnika, a następnie włożenie go z powrotem. Chociaż nie rozwiąże to problemu w nowszych samochodach, może rozwiązać go w nieco starszych, a ponadto jest łatwe do wypróbowania. Bezpiecznik modułu sterowania silnikiem można znaleźć w podręczniku naprawy.

Jeśli kontrolka kontrolna silnika powróci

Gdy lampka kontrolna zniknie, stosując którąkolwiek z pięciu powyższych metod, można ruszać w drogę. Jeśli jednak po kilku dniach lampka kontrolna zaświeci się ponownie, oznacza to, że w samochodzie wystąpił problem, który wymaga naprawy.

Teraz nadszedł czas na prawdziwą diagnostykę samochodu za pomocą skanera. Można go kupić samemu lub udać się do warsztatu, który może odczytać kody w samochodzie.

Czy można zresetować kontrolkę check engine bez odłączania akumulatora?

Lampkę kontrolną silnika można zresetować bez odłączania akumulatora za pomocą skanera OBD2. Jeśli po usunięciu usterki będziesz jeździć wystarczająco długo, kontrolka kontrolna silnika w większości modeli samochodów zgaśnie samoczynnie.

Jak zresetować lampkę kontrolną silnika bez skanera?

Najlepszym sposobem zresetowania lampki kontrolnej silnika bez skanera jest naprawa usterki i kontynuowanie jazdy przez dłuższy czas. W niektórych modelach samochodów można również odłączyć zaciski akumulatora, aby zresetować jednostkę sterującą silnika.

Jak długo trwa resetowanie lampki kontrolnej silnika?

Jeśli masz pewność, że udało Ci się rozwiązać problem, potrzeba około 10-30 udanych cykli, aby kontrolka check engine zniknęła. Jednym z procesów jest jeden rozruch zimnego silnika do momentu, aż silnik się rozgrzeje.

Czy kontrolka check engine zgaśnie samoczynnie?

Tak, w większości modeli samochodów kontrolka check engine zresetuje się po określonym czasie, jeśli problem zostanie rozwiązany. Zazwyczaj jest to 10-30 cykli. Jeden cykl to czas od rozruchu zimnego silnika do osiągnięcia przez niego temperatury roboczej. WIĘCEJ: Czy kontrolka Check Engine zresetuje się sama?

O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Zajmujemy się również organizacją wycieczek jednodniowych z Warszawy - zobacz więcej: Jasna Gora - One day tour from Warsaw

Kontakt

kontakt@disegno-studio.pl

Galeria