Trudno dziwić się temu, że każdy właściciel marzy o tym, aby jego samochód sprawiał wrażenie pięknego i zadbanego. Cel ten można osiągnąć kontrolując nie tylko sam jego stan, ale i wygląd zewnętrzny. Oczywiście, najbardziej problematyczna wydaje się w tym kontekście kondycja lakieru, okazuje się jednak, że można mu przywrócić drugą młodość, a zadanie to wcale nie należy do szczególnie skomplikowanych.
Musimy mieć świadomość tego, że im dłużej wykorzystujemy samochód, tym szybciej traci on zarówno swój blask, jak i pierwotny kolor. Swój wpływ na taki stan rzeczy mają choćby zmienne warunki atmosferyczne, światło słoneczne oraz drobinki piasku i kurzu, przed którymi nigdy nie jesteśmy w stanie w pełni się ochronić. W rezultacie właściwości kolorystyczne lakieru ulegają zmianie, a choć mamy do czynienia z procesem, którego nie da się zatrzymać, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby go nieco opóźnić.
Drobne naprawy
Jeśli chcemy działać skutecznie, w pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować się na widocznych odpryskach lakieru oraz na drobnych rysach. W tym zadaniu pomocny okazuje się zestaw naprawczy wyposażony w lakier renowacyjny, farbę podkładową oraz w niewielki pędzelek. Miejsca naprawiane muszą być odtłuszczone z wykorzystaniem benzyny ekstrakcyjnej, choć w przypadku jej braku niezawodny okazuje się często także denaturat. Potem można już nanieść cienką warstwę lakieru pamiętając, że również ta czynność powinna być wykonywana maksymalnie precyzyjnie.
Jeśli rysa znajduje się na samym lakierze, podjęte przez nas działania powinny być uzależnione przede wszystkim od jej charakteru. Jeśli jest płytka, wystarczy nam pasta polerska, jeśli jednak mamy do czynienia z nieco głębszymi rysami, w sprzedaży dostępne są specjalne kredki i markery, dzięki którym można się z nimi uporać.
Polerka
Już po usunięciu odprysków i rys możemy podjąć próbę przywrócenia lakierowi głębi koloru. Tu konieczne będzie polerowanie. Ręcznie czynność tę wykorzystuje się stosując ściereczkę z mikrofibry, możliwe jest jednak również polerowanie z wykorzystaniem polerki elektrycznej – zdecydowanie bardziej efektywne.